sp.antonie@olszewo-borki.pl

+48 (29) 764 88 140

Wycieczka szkolna: Olsztynek – Gdańsk – Malbork

Wycieczka szkolna: Olsztynek – Gdańsk – Malbork

W dniach 24-26 października 2022r. braliśmy udział w wycieczce szkolnej do Olsztynka, Gdańska i Malborka. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy  Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Najstarszy i największy w regionie skansen zawierający liczne drewniane budowle z czterech historycznych regionów Prus Wschodnich: Warmii, Mazur, Powiśla oraz Małej Litwy. Unikatowość skansenu wynika z faktu, że poza drewnianymi chałupami, znaleźliśmy tam również budowle kamienne, często o konstrukcji szachulcowej. Na obszarze skansenu znajdowały się również inne ciekawostki, jak stanowisko archeologiczne – grób kurhanowy z wczesnej epoki żelaza, elementy małej architektury i oczywiście interesujące wyposażenie chat oraz zabudowań gospodarczych, charakterystyczne dla XIX i XX w. wsi.

Kolejnym punktem była wspólna zabawa w kręgielni, gdzie zadaniem uczestnika jest strącenie kręgli stojących na końcu drewnianego toru. 

Następny dzień przyniósł nam wiele wrażeń i atrakcji. 

Po śniadaniu  udaliśmy się na koncert organowy do Gdańska – Oliwy. Katedra oliwska słynie ze swoich wspaniałych rokokowych organów, na których odbywają się koncerty organowe. Zostały one zbudowane w latach 1763-1788 przez Jana Wulfa z Ornety. Składają się z 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego i z cyny.

Po pięknym koncercie udaliśmy się na zwiedzanie Gdańska. Spacerując po Starym Mieście podziwialiśmy przepiękne kamieniczki, Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Pani przewodnik opowiadała ciekawe historie, które są związane w historią Starówki. Następnie przy historycznej fontannie Neptuna dostaliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek.

Po zwiedzeniu Starego Miasta przywitaliśmy się z Morzem. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Pole Bitwy na Westerplatte. W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września
2003 roku na listę Pomników historii. Westerplatte położone jest w północno-wschodniej części Gdańska, na Wyspie Portowej. Jest to niezamieszkały, zalesiony półwysep pomiędzy Zatoką Gdańską i zakolem Martwej Wisły, tzw. Zakrętem Pięciu Gwizdków. Szerokość półwyspu waha się od ok. 200 do ok. 500 m., długość wynosi ok. 2 km.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych
stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Zamek w Malborku. Jest on największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki – Nogatu, a z zamkowej wieży roztacza się przeurocza panorama okolicy. Zamek w Malborku to imponujące mury z czerwonej cegły jak również pas murów obronnych z wieżami i bramami. Zwiedzający mogą podziwiać pomysłowość średniowiecznych budowniczych podczas oglądania ciekawego i dość innowacyjnego jak na tamte czasy systemu centralnego ogrzewania. Zamczysko wzbudziło uznanie na świecie dlatego też obiekt został wpisany na Listę UNESCO w 1997 r.

Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ spędziliśmy czas w gronie kolegów i koleżanek, a przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o Trójmieście i okolicach. Mamy nadzieję, że kiedyś wybierzemy się jeszcze na tak wspaniałą wycieczkę.