Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Lepiej stojąc umierać,
niż klęcząc na kolanach żyć…”

1 marca bieżącego roku w naszej szkole  uczciliśmy pamięć o tych, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi. Żołnierze Wyklęci stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego ogromnej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku i dobrego imienia – zaciążyło na nich na lata miano bandytów.

Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w tej niezwykłej  lekcji historii  pod hasłem „Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci”. Wszyscy ubrani na wzór  żołnierzy niezłomnych zaprezentowali przygotowane sceny z życia partyzantów w lesie, ukazując ich trud, poświęcenie i tęsknotę za domem rodzinnym. Piosenki, zdjęcia i muzyka obrazująca  tamte wydarzenia oraz wiersze wprowadziły zebranych w nastrój zadumy o losach  tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się również okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów – twórców polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.