Zaplątani w sieci

Luty jest miesiącem w którym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów klas 4 – 7, rodziców i kadry pedagogicznej, które poprowadził Pan Rafał Nowicki, trener z Centrum Działań Profilaktycznych.
Podczas warsztatów profilaktycznych uczniowie poznali różne zagrożenia płynące ze strony multimediów, z których na co dzień ochoczo korzystają. Dowiedzieli się jakie pułapki ukrywają przed nimi portale internetowe, gry komputerowe czy telefony komórkowe. Poznali również niebezpieczeństwa związane zarówno z anonimowością w sieci, jak też z jej brakiem. Uczyły się nie tylko bezpiecznego, ale i kulturalnego korzystania z multimediów. Podczas szkolenia dla rodziców i nauczycieli poruszane były takie zagadnienia, jak anonimowość w sieci, cyberprzemoc czy grooming. Przedstawione zostały również charakterystyki typowych obszarów, w których te i inne zagrożenia występują. Rozmawiano o komunikatorach internetowych, czatach, portalach społecznościowych i randkowych. Szczególna uwaga została też poświęcona uzależnieniom od internetu i gier komputerowych. Rodzice zostali informowani o konieczności uczulania swoich dzieci na zwracanie przez nie uwagi na informacje, które zamieszczają w sieci, a które mogą być wykorzystane przez inne osoby w złych celach.
Uczniowie z klas 1 – 3 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez naszą Panią psycholog, Martę Piaścik, w czasie których również dowiedzieli się o zagrożeniach płynących z internetowego świata. Warsztaty prowadzone były w oparciu o filmy edukacyjne.